PAYLAŞ:  

Cennet Neye Benzer?

Cennet - ağlama, acı, kanser yok!

Cennet hakkında ortak bir önyargı vardır: Tanrı bulutların üzerinde oturur ve elindeki harpi tıngırdatır ve görünüşe göre cennet oldukça sıkıcıdır. Cennet bu mudur? Bu tanım gayet şüphelidir.

Bir dakika düşünün, burada Tanrı'yı konuşuyoruz. Senin muhtemelen fark ettiğin gibi, Kendisi hayli yaratıcıdır. Eğer bu konuda şüphedeysen sadece bir günbatımına bak veya evrenin bir arada nasıl tutulduğunu anlamayı dene veya boşluğun muazzamlığını düşün veya DNA'yı incele. Evet, Tanrı "yaratıcı" bir Yaratıcı'dır.

Peki bizler cennet hakkında ne biliriz? Kutsal Kitap şöyle der: (Vahiy 21:4) "Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı."

"Ölüm" olmayacak mı? Yani kanser, AIDS, savaş veya cinayet olmayacak mı? Kulağa hoş geliyor. "Yas" olmayacak mı? Yani, dört çocuğu büyütmeye çalışan genç dul kadın olmayacak mı? Emekleyen bebekleri kaçıran sapıklar olmayacak mı? Sarhoş bir sürücü tarafından ezilen aileler olmayacak mı? Depremle yok olan şehirler de mi yok artık? Büyük bir iddia!

"Istırap" olmayacak mı? Yani, evleri yıkan boşanmalar; babaları tarafından tacize uğrayan kızlar; para için vücutlarını satan genç oğlanlar ya da kızlar; sıska, şişko, uzun ya da cüce olduğu için dışlananlar; hükümetler yüzünden aç kalan insanlar; kocaları yirmi yıl önce ölen yalnız büyükanneler; esrar bağımlılığının tutsağı olan yetenekli insanlar; eşlerini ya da çocuklarını döven adamlar; farklı ırka mensup olduğu için aşağılananlar; nefret dolu ifadeleri savuranlar olmayacak mı? Müthiş bir yere benziyor.

Cennet başka ne gibi olacak? Tanrı hariç hiç kimse bilemez. Eğer bu dünyanın güzelliklerini kriter olarak alırsak, cennetin güzelliğini hayal bile edemeyiz; cennetin, Tanrı'nın yaratıcılığını daha fazla gösterebileceğinden emin olabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz; farklı boyutlar; asla bizim düşünemeyeceğimiz eğlenceler, eylemler, yaratılışlar. Kısaca: Bizim hayal gücümüzün ötesindeki şeyler...

Sizin yaratıcılığınızın sınırlarını düşünün: Sizin hayal gücünüz bir zürafayı, kaplanı veya zebrayı yaratabilir mi? Bunlara evet diyorsanız dört mevsimi yada kendi ekseninin etrafında dönerken güneş yörüngesinde de dönen dünyayı veya okyanus hareketlerini etkileyen ay'ı yaratabilir miydiniz? Tanrı'nın yaratıcılığı sınırsızdır.

Varılmak istenen nokta: Tanrı çok yaratıcıdır. Yapmanız gereken tek şey etrafınıza bakmaktır. Dünyamız şaşırtıcı derecede güzeldir. Ve dünya Tanrı'nın yapabilecekleri yanında hiçbir şeydir! Emin olduğumuz tek şey vardır: Cennet ne olursa olsun şimdiye kadar bizim hayal ettiğimizden çok daha fazlası olacaktır ve nasıl olacağı konusunda çok az fikirimiz vardır..

 Bize e-mail ile ulaşın…
 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
BU MAKALEYİ PAYLAŞIN:  

TOP